Плюшки з цукром
Дріжджове тісто - моя слабкість, а плюшки - подвійна! Я можу проміняти всі креми й мусові торти на одну свіжу й ароматну плюшку. Причому плюшки - вони ж універсальні ласощі: і сніданок, і підвечірок; влітку з холодним молоком, взимку - з гарячим чаєм, завжди смачні! І хоч із дріжджовим тістом я люблю працювати, але ось плюшки ще ніколи не готувала. Рецепт знайшла в старій радянській книжці Кенгіса (1981 р.), там же детально показували формування виробів. Для наочності вирішила ще вивчити інтернет і з подивом виявила, що основна маса користувачів пропонує спосіб поштучного формування - коли маленька кулька тіста розгортається в пласт, змащується, скручується рулетом, а потім із неї формується плюшечка. Я спробувала обидва варіанти і можу заявити, що книжковий варіант у рази швидший, а вироби виходять акуратнішими. Вам покажу обидва, а ви вже визначайтеся для себе, який більше до душі.
Ще одне зауваження: борошна в мене пішло менше, ніж зазначено в книжковому рецепті. Я думаю, це пов'язано з тим, що раніше борошно було нижчої якості, зі слабкою клейковиною, і його було потрібно більше. Я напишу свої пропорції, але раджу все борошно одразу не всипати, а дивитися по тісту, скільки воно саме візьме. До речі, плюшки виходять у міру солодкі, якщо любите солодше, просто збільште кількість цукру в посипці. І не бійтеся, плюшки не такі складні в приготуванні, як здається на перший погляд.
Склад (близько 20 шт.):
тісто:
- борошно - 2 ст.
- цукор - 4 ст. л.
- масло вершкове - 4 ст. л.
- яйця - 2-3 шт.
- дріжджі пресовані - 10 гр.
- соль - 1,4 ч. л.
- вода або молоко - 0,5 ст.
плюшки:
- вершкова олія - 3 ст. л.
- цукор - 3 ст. л.
- яйце для змащення - 1 шт.
Приготування булочок:
Я використовувала винятково молоко, у рецепті пропонується також варіант винятково на воді, але думаю, що якщо взяти і того, і іншого в рівних пропорціях, теж вийде непогано.
.опара:
У теплому молоці (не гарячому!) розчиніть дріжджі та всипте 0,5 ст. борошна.
.Миску з опарою накрийте рушником або харчовою плівкою і поставте в тепле місце без протягів. Опара має бродити близько 3,5 годин за температури близько 28-30 градусів. Під час бродіння на поверхні опари з'являтимуться бульбашки, що лопаються. Щойно опара почне осідати, можна починати замішувати тісто.
тісто:
Додайте в опару яйця, змішані з сіллю та цукром і перемішайте.
.Поступово всипте борошно, що залишилося. Будьте уважні - борошна може знадобитися більше або менше. Дивіться за консистенцією тіста, воно має бути пружним, але водночас досить м'яким і податливим.
Добре вимісіть тісто протягом 5-7 хвилин, воно має добре відлипати від рук. Наприкінці замісу додайте вершкове масло, розм'якшене до консистенції густої сметани.
Готове тісто знову накрийте і поставте в тепле місце для подальшого бродіння.
.Приблизно через годину обімніть тісто і вкладіть його на стіл.
Тривалість бродіння може відрізнятися залежно від температури повітря в приміщенні.
формування:
Як я вже говорила, я пробувала два способи формування булочок. перший мені сподобався менше, але він найбільш поширений в інтернеті. Покажу його вам теж.
I спосіб:
Невеликий шматочок тіста розкачайте в пласт і змастіть розтопленим вершковим маслом, а потім посипте цукром.
Складіть рулет навпіл і притисніть його, так, щоб одна частина рулету була над іншою.
.З боку згину зробіть ножем надріз, не дорізаючи до краю тіста.
.Виверніть краї в різні боки, ніби відкриваючи книжку.
Готову плюшку перекладіть на застелене пергаментом деко.
.II спосіб:
Цей спосіб пропонується в книзі і мені він сподобався набагато більше. По-перше, це швидше, по-друге, вироби виходять однакової рівної форми.
.
Розкачайте все тісто в пласт завтовшки близько 5 мм і завширшки близько 20 см. Змастіть поверхню тіста вершковим маслом, розтопленим до консистенції густої сметани, і присипте цукром.
.Зверніть тісто в щільний рулет.
Наріжте його на однакові шматки завширшки близько 2-3 см.
.Кожен зі шматків надріжте з одного боку, не дорізаючи до іншого краю, і виверніть кінці в різні боки, відкриваючи як книжку.
.Викладіть булочки на застелене пергаментом деко і поставте в тепле місце на 1 годину для вистоювання.
.У кінці вистоювання змастіть булочки зверху перебовтаним яйцем, за бажанням присипте ще зверху цукром, і випікайте в розігрітій до 200-220 градусів духовці 10-12 хвилин.
.Ось так виглядають плюшки, сформовані першим і другим способом.
Приємного апетиту!